Kartal Duyu Bütünleme Terapisi

Duyu-motor gelişim duyuların gelişim süreci ile hareket gelişim sürecinin birbirine paralel ilerlemesidir. Duyu-motor gelişimin temel öğeleri hareket, zihinsel gelişim, çevredir. Çocuğun kendi bedenini, yeteneklerini duyu organlarını tanıması, kendi kendini ölçüp tartabilmesi ve özgüven kazanmasında belirleyici rol oynar.

Duyusal Entegrasyon teorisi Jean Ayres tarafından 1970’li yıllarda geliştirilmiştir. Bu teorinin amacı, insan vücudunun bazı bölgelerini uyararak, duyuların birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışmalarını sağlamaktır. Jean Ayres, davranış, nöral fonksiyonlar ve duyusal süreç mekanizmaları arasındaki ilişkiyi daha iyi açıklamak için bu teoriyi geliştirmiştir.

Duyusal entegrasyon merkezi sinir sisteminde gerçekleşir. Çevreden ve vücudumuzdan aldığımız duyusal  bilgilerin analizi, sentezi ve organizasyonunu kapsayan nörolojik bir süreçtir.

Duyusal sorunlar aşağıdaki problemlerle birlikte de görülebilir.

Otizm
DEHAP
Öğrenme güçlükleri
İşitme ve dil problemleri
Speech/artikülasyon bozuklukları
Görsel problemler
Beslenme problemleri
Uyku problemleri
Alerjiler

Duyulsal Problemleri olan bireylerde yapılabilecek çalışmalardan bazıları

*Çalışma öncesinde çocuğun duyusal açıdan değerlendirilmesi önemlidir. Duyusal Entegrasyon çalışmasından önce bazı değerlendirmeler yapılmalıdır.
*İnce ve kaba motor gelişimsel seviye.
*Görsel motor integrasyon
*Görsel algı.
*Noromuscular kontrol (denge ve postür).
*Duyusal uyarana cevap
*Bilateral koordinasyon.
*Motor planlama.

Kartal Dil Konuşma Algı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Olarak alanında uzman Duyu Bütünleme Terapistlerimiz tarafından duyu bütünleme terapisi almak için iletişim kurabilirsiniz.

Yakacık Çarşı Mahallesi Gülşen Sokak 11-1 Yüce belde Sitesi
Kartal – İSTANBUL
dkabilgi@gmail.com
0 216 309 99 91
0 507 946 74 41

Bir cevap yazın